Na prvi pogled čini se da se ova vrtoglava avantura bavi misterijom ubistva, ali u osnovi se radi o priči o prijateljstvu, samoći i zajednici
Čovjek je ubijen u pristaništu Lisabona u Portugalu, a mornar Koskela optužen je za zločin. Njegov inženjer, gorila Sally Jones uvjerena je u to da je njezin prijatelj pogrešno optužen i kreće u divlju potragu preko okeana kako bi dokazala da je njen prijatelj nevin. “Ubičin majmun” neobično je bogata i puna priča, s onim nagonom i narativnim štihom koji se rijetko viđa.
NA MAŠINI
Naratorica je sama gorila Sally Jones, koja svoju priču piše na mašini. Prolazimo kroz život u različitim lukama i života mornara do dvora indijske maharadže. Avantura prolazi kroz krijumčarenja i optužbe za ubistvo, a čitatelj također može uživati u istoriji s početka dvadesetog vijeka i zaokupiti se tehnološkim inovacijama toga doba. Na prvi pogled čini se da se ova vrtoglava avantura bavi misterijom ubistva, ali u osnovi se radi o priči o prijateljstvu, samoći i zajednici.
Iako je knjiga prilično kompleksna da bi se dala u ruke desetogodišnjaku, ona ipak omogućava čitaču da uroni u priču i da bez stanke prati avanturu do kraja. Na svoje 624 stranice priča vas mami da je ne ispuštate iz ruku, veoma je intenzivna i uzbudljiva. Jakob Wegelius također je začinio priču detaljnim ilustriranim portretima i crno-bijelim vinjetama. Njegov način ilustracije inspirisan je slikama s početka 1900-ih, što dodaje osjećaj da je u potpuno drugoj eri.
Wegelius je i autor i ilustrator. Debitirao je 1994. godine dječijom knjigom “Špijuni Oreborga”, za vrijeme boravka u Konstfacku, i uglavnom je pisao dječiju književnost. Njegove knjige prevedene su na više od deset jezika, a nagrađen je i nizom nagrada, uključujući Expressenov Heffaklump 1999. godine i nagradu “Maria Gripe” izdavača Bonniera Carlsena 2008. godine.
Wegeliusova najcjenjenija djela su njegove dvije knjige o gorili Sally Jones. “Ubičin majmun” je nastavak ilustriranog romana “Legenda o Sally Jones”. Wegelius je postigao nešto vrlo neobično dobivši prestižnu Avgustovsku nagradu za obje ove knjige – 2008. za “Legendu o Sally Jones” i 2014. za “Ubičinog majmuna”.
MALI FORMAT
“Ubičin majmun” je, zahvaljujući Agarthi Comicsu i uz podršku Kreativne Evrope, ugledao svjetlo dana u bosanskohercegovačkom izdanju. Prelijepi mali format s kvalitetnom tehničkom opremom, uz odličan prevod Midhata Ajanovića i lekturu Nade Salom, daje nam konačan proizvod, knjigu za mlade i one koji se osjećaju tako, a koja se može porediti s avanturama Toma Sawyera i Huckleberyja Finna.